Mit tegyünk az etetőbe?
Először is, fel kell térképezni a környéken telelő madárfajokat. Kevés madárfaj választja az egyoldalú táplálkozást. Ha sokféle eledel kerül az etetőbe, azzal többféle csicsergő állatkát vonzhatunk a közvetlen környezetünkbe. Ebben az időszakban nagy szükségük van a zsírban gazdag forrásokra, hogy elegendő energiájuk legyen a téllel szemben. Az olajos magvak remek opciónak számítanak, de azokból is a puhább fajtákra essen a választás, hiszen nem minden madár rendelkezik kemény csőrrel. Az avas, nem megfelelő minőségű eledel akár bajba is sodorhatja őket!
Milyen szabályai vannak a madáretetésnek?
- Az etetőhelyet lehetőség szerint, minden nap fel kell tölteni! Ki kell tapasztalni, mennyi elemózsia fogy egy nap és ehhez mérten kitenni a megfelelő mennyiséget.
- A legtöbb madár szerencsére elég gyorsan hozzászokik a kitett ételhez, körülbelül a nap azonos szakában fogja meglátogatni. Rendkívül fontos, hogy minden nap megkapják az élelmet, mert a hirtelen elmaradása legyengüléshez és kimerültséghez vezethet. Ezért, ha elkezdtük, akkor rendszeresen etessük őket!
- A régebbi, avas vagy átnedvesedett madáreledelt mindig érdemes eltávolítani, majd kitisztítani az etetőt. A romlott étel a madarak számára nem csak élvezhetetlen, hanem káros is!
- Az etetőket rendszeresen tisztítsuk meg a piszoktól és az esetleges ürüléktől. Egy nagy etető helyett az is beválik, ha több kisebb etetőt létesítünk, mert így kevésbé fenyegeti őket a fertőzés veszélye.
- A madáritatókra egészen addig van szükség, míg megjelennek az első mínuszok. Tisztításuk hetente ajánlott.
Mit kerüljünk el a madáretetés során?
- A madáretetőket magasabbra, bokorszint felé helyezzük, hogy ne tegyük ki őket a rájuk vadászó állatok támadásának.
-
Csak madaraknak szánt eleséget tegyünk az etetőkbe! Az emberi táplálék nem kívánatos állatokat is odavonzhat. A magas só tartalmú ételek, szalonna, zsírok károsak a madárkák számára!
Azok, akik nagyobb zöldterület közelében, falvakban vagy városok szélén laknak, több madárfajjal futhatnak össze, mint a nagyvárosokban élők. Fontos, hogy a városban lakók is tudnak gondoskodni a madarakról, hiszen sok etető alkalmas arra, hogy az erkélyre fügesszük. A madárkák téli etetésének már érdemes októberben nekifutni, és egészen májusig fenntartani. Ez az időintervallum megfelelő arra, hogy a vadon élő madaraknak legyen idejük az alkalmas etető megtalálására még a téli fagyok beköszönte előtt! A környékbeli madarak számára nem csak hatalmas segítséget, de biztonságot is jelentenek a kihelyezett madáretetők. Megszámlálhatatlan kis életet mentünk meg velük! Cserébe lenyűgöző látványt és kellemes madárcsicsergést kapunk, ami felbecsülhetetlen ebben a rohanó világban!
Dekorációnak is remek ötlet, így összeköthetjük a kellemeset a hasznossal. Manapság rengeteg szebbnél szebb madáretető és itató közül válogathatunk, különböző pompás formákban.
Köszönjük, ha Rád is számíthatnak a kismadarak!